czwartek, 6 lutego 2014

Przesyłka od gminy Pozezdrze :)

Bardzo fajna przesyłka od gminy Pozezdrze, ciekawe przewodniki i informatory :)

O gminie:

Gmina Pozezdrze – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim a w latach 1999-2001 w powiecie giżyckim. Siedziba gminy to Pozezdrze.

Turystyka:
Jeziora zajmują 3100 ha obszaru gminy Pozezdrze, a wartym podkreślenia jest fakt, iż niemal każde jezioro łączy się z kolejnym. Przyczynia się do tego płynąca przez gminę rzeka Sapina. Nie dziwi więc, że żeglarstwo, jedno z najbardziej popularnych sportów wodnych, przyciąga do gminy wielu turystów. Malowniczy, miejscami nieprzetarty, 29 km szlak Sapiny łączący jeziora Stręgiel, Stręgielek, Pozezdrze, Trząś, Wilkus i czynną Śluzę Przerwanki, zachęca do spływów miłośników kajakarstwa. Jeziora bogate w atrakcyjne wedkarsko gatunki ryb stanowią raj dla wędkarzy, którzy oprócz szczupaka, okonia, sandacza czy karpia mogą spotkać tu pstragi ze sztucznych zarybień.

Nie zabraknie tu miejsc dla zwolenników wycieczek rowerowych i jazdy konnej. Przez gminę przebiega malownicza, międzynarodowa trasa rowerowa z Berlina na Litwę oraz ścieżka rowerowa „Szlakiem Mazurskich legend”. Bezpośrednią inspiracją do wytyczenia tej trasy były mazurskie legendy spisane w książce „Mazurskie opowieści”, nieżyjącej już Jadwigi Tressenberg z Kut (gmina Pozezdrze).

Zabytki:

Teren gminy Pozezdrze charakteryzuje się znacznym zasobem wartości historycznych, w części wpisanym do rejestru zabytków. Niewątpliwie jednym z najciekawszych obiektów historycznych jest ukryta kwatera polowa dowódcy SS i Policji Heinricha Himmlera „Hochwald” - Wysoki Las oraz liczne umocnienia tego terenu, wybudowane przez Niemców w ramach Giżyckiej Pozycji Polowej i Giżyckiego Rejonu Umocnionego.

W centrum wsi Pieczarki znajduje się obelisk z kamienia polnego poświęcony ofiarom bitwy nad jeziorami mazurskimi z 8-9 września 1914 roku. XIX-wieczny dwór murowany oraz pozostałości parku w miejscowości Okowizna wpisane są do rejesrtu zabytków.

14 komentarzy: