niedziela, 27 kwietnia 2014

"Złoto Maroka" które bardzo polubiłam :)


Złoto Maroka”, jak bywa określany olej arganowy otrzymuje się z owoców drzewa arganowego, zwanego też arganią żelazną. Drzewo arganowe, może urosnąć do 10 metrów wysokości, a jego korona posiada średnice nawet do 14 metrów. Występuje tylko w południowej części Maroko na terenach obejmujących od 700,000 do 800,000 hektarów.  Drzewo arganowe daje owoce nawet do 400 lat. Drzewo arganowe rośnie w ekologicznie czystym środowisku. 


Ze względu na zagrożenie wyginięciem, od 1999 roku duża część lasów arganiowych została objęta opieką UNESCO i powstał tu rezerwat biosfery. Drzewa arganowe – zwane drzewami  żelaznymi są  odporne na zmienne warunki klimatyczne, doskonale znoszą ciężkie warunki pustyni, zasypiając podczas suszy i budząc się do życia podczas deszczów. Sięgające do 30km w głąb ziemi korzenie tych drzew, zapobiegają erozji gleby w wyniku deszczu i wiatru, a jej korona o przeciętniej średnicy 30 metrów jest bardzo odporna na słońce.



Owoce arganowe wielkością przypominają małą śliwkę, są koloru żółtego, w środku znajduje się gorzka masa z małą ilością ziarenek orzecha, jego skorupa jest 16 razy twardsza od skorupki orzecha laskowego.
Istnieją dwa typy oleju arganowego – pierwszy na użytek kosmetyczny, drugi – spożywczy. Olej arganowy spożywczy jest ciemniejszy (jest tłoczony z prażonych ziaren) i daje orzechowy posmak. Olej ten: obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiega miażdżycy i zawałom serca, poprawia krążenie, działa przeciwzapalnie, podnosi odporność na zakażenia, łagodzi bóle stawów, jest używany w zapobieganiu chorobie Alzheimera i Parkinsona, a także w zmniejszeniu ryzyka zachorowanie na choroby nowotworowe.
Olej arganowy ma także wysoka pozycję kulinarną, gdyż dodaje się go do sałatek, kuskusu, sosów, potraw z ryb i mięs gdzie nadaje potrawom wyjątkowy smak. Nie nadaje się on jednak do stosowanie w wysokich temperaturach.
Olej arganowy kosmetyczny jest dużo jaśniejszy i praktycznie bezsmakowy. Powstaje z ziaren nie poddawanych żadnej obróbce. Jest droższy od oleju arganowego spożywczego. Z racji swojego wyjątkowego bogactwa w naturalną witaminę E, fenole, i nienasycone kwasy tłuszczowe (ok. 80proc jego objętości), jest szczególnie przeznaczony do pielęgnacji skóry wrażliwej, dojrzałej, suchej i alergicznej.

Olej arganowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (80%), głównie kwasy omega-6 i omega-9. Poza tym zawiera dużą dawkę witaminy E, w postaci kompleksu tokoferoli. Ilość witaminy E w oleju arganowym jest wyższa aniżeli w oliwie z oliwek.
Jest to olej o intensywnych własnościach antyoksydacyjnych, wynikających z wysokiej zawartości witaminy E oraz dodatkowo związków fenolowych w tym kwasu ferulowego i karotenoidów - w postaci żółtych ksantofili. Dzięki antyoksydantom, olej chroni strukturę skóry przed zniszczeniami powodowanymi czynnikami zewnętrznymi.
Olej wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzące i sprzyja gojeniu, dzięki obecności fitosteroli, w tym głównie spinasterolu. Skwalan i nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze, w tym cennych ceramidów stanowiących cement komórkowy. Dzięki temu olej wykazuje skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, wpływając na odpowiednie nawodnienie, elastyczność, odżywienie i odnowę komórkową oraz złagodzenie procesów zapalnych.
Zgodnie z badaniem z 2007r., olej arganowy wspomaga również regulację pracy gruczołów łojowych.
Jest to olej polecany głównie w pielęgnacji cery dojrzałej, z oznakami starzenia, przede wszystkim cery suchej i odwodnionej wymagającej regeneracji, regulacji pracy gruczołów łojowych i wzmocnienia bariery lipidowej oraz skóry podrażnionej i zniszczonej np. działaniem słońca.
Olej arganowy polecany jest również w pielęgnacji włosów, zarówno do wcierania w skórę głowy, jak i do nacierania końcówek włosów w celu ochrony przed działaniem słońca oraz do pielęgnacji zniszczonej skóry rąk i paznokci.
Jest to olej szybko wchłaniający się w skórę. Obecność kwasu oleinowego sprzyja penetracji w głąb skóry składników aktywnych naturalnie obecnych w oleju, jak i tych dodanych w formulacjach z użyciem oleju arganowego
Warto podkreślić, iż olejek ten jest całkowicie hypoalergiczny, dlatego świetnie sprawdzi się dla nawet najbardziej wymagającej skóry.



ZASTOSOWANIE:
- Jako faza tłuszczowa w recepturach kosmetycznych.
- Jako pielęgnacyjny olejek do twarzy stosowany samodzielnie (przetrzyj skórę wybranym hydrolatem, odrobinę olejku rozgrzej między palcami i aplikuj na lekko wilgotną skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz okolice oczu, delikatnie wklepując).
- Jako natłuszczająco-nawilżający olejek do ciała stosowany bezpośrednio na suchą lub lekko wilgotną po kąpieli skórę.
- Porcję oleju można dodać do tradycyjnego balsamu do ciała tuż przed użyciem (mieszać małe porcje balsamu i olejku na dłoni i od razu aplikować na ciało).
- Odrobinę oleju można dodać do kremu do twarzy tuż przed nałożeniem, zwiększa to walory i właściwości pielęgnujące preparatu, w przypadku gęstych maści i kremów daje lepszy poślizg przy nakładaniu (nałożyć na zagłębienie dłoni porcję kremu, dodać odrobinę olejku, zmieszać palcami na jednolitą masę i nakładać opuszkami palców, delikatnie masując i wklepując w skórę).
- Jako olejek pielęgnujący końcówki włosów, Doskonale nawilża, dlatego świetnie wspomaga włosy suche i łamliwe. Dzięki właściwościom regeneracyjnym jest również doskonałym rozwiązaniem na wysuszone, rozdwojone końcówki – bez obciążania włosów wspomaga ich odbudowę i przywraca dawny blask. odpowiedni do stosowania zarówno na suche i mokre włosy, bez spłukiwania (nabrać odrobinę oleju, rozgrzać i rozetrzeć między palcami, następnie wmasować w końce włosów, nie spłukiwać). Używaj olejku oszczędnie, aby nie przetłuścić i zbytnio nie obciążyć włosów.
- Jako maska do włosów, stosowana przed umyciem (w suche, nieumyte jeszcze włosy i skórę głowy wmasować olej, zawinąć włosy w foliowy czepek i/lub ręcznik, trzymać na włosach przez ok. półgodziny do godziny i następnie umyć włosy szamponem).
-Jako dodatek do wzbogacenia porcji maseczek w proszku.
- Jako olejek pielęgnujący, wcierany w zniszczoną skórę rąk i paznokcie.

Naukowcy nieustannie w laboratoriach kosmetycznych i farmaceutycznych pracują nad wyodrębnieniem innych dobroczynnych składników oleju, które w przyszłości na pewno zaowocują znalezieniem jego nowych bardzo cennych zastosowań. Obecnie jest on coraz bardziej popularnym produktem kosmetycznym i kulinarnym w Europie. W Polsce pojawił się niedawno i od razu zrobił ogromne wrażenie. Stosuje się go w wieli salonach kosmetycznych i podaje w restauracjach.

Ciekawostką dotyczącą drzew arganowych jest to że uwielbiają je obgryzać kozy, które wdrapują się na te drzewa, poniżej kilka zdjęć i to nie jest fotomontarz;)




Zachęcam Was do przyjrzenia się temu "płynnemu złotu z Maroka" bliżej, jeśli jeszcze go nie stosowaliście, a jeśli go stosowaliście to rozszerzeniu zastosowań, ja staram się wykorzystywać olej arganowy w najrożniesze sposoby wymienione w poście z efektów jestem bardzo zadowolona :)
PS. Jedyna wada to jego zapach, ale da się przeżyć.

8 komentarzy:

  1. Bardzo lubię olej arganowy i samodzielnie i jako dodatek w kosmetykach

    OdpowiedzUsuń
  2. fajnie wyglądają te kozy na tych drzewach ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. zgadzam się zapach jest okropny, ale dla urody trzeba pocierpieć, fajna ciekawostka o kozach :D

    OdpowiedzUsuń
  4. lubie ten dodatek w kosmetykach
    Pozdrawiam Niedzielnie i życzę udanego tygodnia :))
    Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga

    OdpowiedzUsuń
  5. Mi zapach nie przeszkadza, ja go testuję od niedawna, ale już wiem że go też kocham :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny post. Ja uwielbiam i olejek i jego zapach. Świetnie sprawdza się w kremach!

    OdpowiedzUsuń
  7. Lubię stosować olejek arganowy na włosy i dodawać go do różnych maseczek własnej roboty.
    Te kozy na drzewach wymiatają :D, myślałam, że to fotomontaż.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeszcze się jakoś nie wczułam w olej arganowy, ale muszę spróbować :]

    OdpowiedzUsuń